Salime Kaman’ın gözüyle ‘Adana Resmine Bak’ sergisi

Adana Resmine Bakresim sergisi, 30 ressamın eserleri ile 22 Şubat 2019 tarihinde Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi/ Resim Galerisi’nde izleyicisi ile buluştu.  

‘Adana Resmine Bak’ buluşması, sanatçı- sanat eserleri- izleyici üçgeninde çok içten ve etkileyiciydi. Adana izleyicisi, 30 sanatçısının 60 resmi ile hazırladığı sergide, sanki kendine bakıyordu.

Resimler, kendi mekanına sahip çıkıyor, mevcudiyetini kesin bir dille belli ediyor ve ısrarcı bir dille buradayım diye haykırıyordu. İzleyicisinden, oradaki sunumunun katiliğine konsantre olmasını ve onunla ilişkiye girmesini istiyordu. Sergide ki resimler, fiziksel bütünlük içindeydi.

Sanat yapıtlarının değeri, sanat yapıtına olan yaklaşımımızı, yapıtın kendisinin yönlendirdiği gözlemine dayanır. Resim, bir noktaya kadar bize nasıl bakılacağını, müzik nasıl dinleneceğini, şiir de nasıl okunacağını öğretir. Yani, sanat yapıtındaki ‘sanat’ın farkına, onunla yaşanan bir karşılaşma aracılığıyla varıyoruz.

Bu nedenle, tüm Adanalı sanat severleri Yaşar Kemal Kültür Merkezinde sergilenen resimlerle karşı karşıya gelmelerini öneriyorum.

Sanatla, estetiğin tutkulu ilişkini ‘Adana Resmine Bak’ sergisine yapacağınız ziyaretle anlayabilirsiniz.

Sergide ki her bir sanatçı, bizi çevreleyen dünyadan esinlenerek parelel bir yapıyı kendince oluşturmuş. İzleyicinin beğenisi özneldir ve sanat tercihi tamamen beğeniye göre belirlenir.

Sanatçılarımızın sergideki yapıtları, şekil ve resim yüzeyi- boya ve malzeme- kompozisyon- üslup ve teknik- işaretler ve semboller, resimlerden daha fazla anlamanın ve daha fazla keyif almanın anahtarını sunmaktadır.

Çağdaş Türk Resim sanatının örneklerini sunan ‘Adana Resmine Bak’ sergisi her resimde farklı farklı yansıtılan özgünlüğü, gelenekçi, yerel ve ulusal yaklaşımlara örneklerle sunmaktadır. Toplumda oluşturulmak istenen yeni heyecanlar da her ressamın tablolarında farklı görselleştirilmiştir.

Sanatçılarımızın anlayış biçimi, toplumun sofistike okumalar yapabileceğini ortaya koyar. Bu anlayış biçimini, resmide içerecek şekilde genişletebilir. İşte ‘Adana Resmine Bak’ sergisi geniş bir anlayış biçimini sunan resimlerle izleyicisini, 03 Mart 2019 tarihine kadar Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde beklemektedir.

Salime Kaman

Ressam- Sanat Yazarı

Sergideki tüm resimleri görmek için aşağıdaki linke tıklayın:

https://adabul.com/adana-resmine-bak-sergisi-22-subat-3-mart-2019-tarihlerinde-yasar-kemal-kultur-merkezinde/

Serginin kısa videosunu aşağıdaki youtube linkinden izleyebilirsiniz: