Yayıncılık çıkış yollarını buldu mu? – Semih Gümüş Eleştirinin Saati

Bir yayınevinin mutfağında harcanan emek göz yaşartıcıdır. Onu bilmeden ve hissetmeden kitaptan söz etmek zor.

Yayıncılık dünyasının çıkış yolları aradığı kuşkusuz. Hem yayımlanan kitap çeşidinde sürekli bir artış var hem satılan kitap sayısında. Bağımsız yayıncıların ürettiği kitap adedi geçen yıl 344.405.399 adet olmuş. Bu rakam bu yıl yüzde 11,5 artışla 384.054.363 oldu. Dolayısıyla bedeli ödenerek alınan kişi başına kitap sayısı 4,9. Kesin veriler olmamakla birlikte, yaklaşık 1000 etkin yayınevi arasında ilk 100 yayınevinin, yayımlanan toplam kitap sayısının yaklaşık yüzde 30’una sahip olduğunu söyleyebiliriz. En alttaki 100 yayınevinin payı da yaklaşık yüzde 0,5’i geçmiyor olmalı. En üstteki 100 ile en alttaki 100 arasında demek yaklaşık 200 kat fark var. Bunlar benim tahminlerim, gerçek veriler değil ama durumu anlattığını söyleyebilirim.

Can Yayınları yöneticisi Can Öz, geçen günlerde bir söyleşide yalnızca en çok satılan dört kitaplarının 2015’teki satış toplamının 750 bin adet olduğunu açıkladı. Dolayısıyla son on yılda sürekli artan kitap satışlarının büyüttüğü pasta ilk 100 yayınevince paylaşılırken en alttakilerin on yıldır simit-çay ile karnını doyurduğu belli.

Küçükler olmadan edebiyat yayıncılığı olmaz
Geçenlerde yaratıcı yazarlık atölyesine uzun süreden beri katılan ve yazma deneyimi yükselmiş bir gruba, son zamanlarda öne çıkmış yirmi roman önerisi yaptım. Bu yazı nedeniyle merak edip listeye yeniden baktım, yirmi romanın altısı küçük yayınevlerince yayımlanmış, 14’ü en büyük yayınevlerince (yüzde 30’a 70 gibi). Basit rakamların ardında önemli bir konu var. Küçük ve butik yayınevlerinin edebiyatın gelişimine yaptığı katkı, bazen büyük yayınevlerince yeri doldurulamayacak niteliktedir. Edebiyat tutkunu o küçük yayınevleri olmadan ne yeni ve genç yazarların kitaplarını yayımlamaya yetişebilir yayıncılık dünyası ne de satış şansı yüksek olmadığı için öteki dillerin edebiyatlarında yaşayan özel yazarlar keşfedilebilir.

 

Yazının devamını okumak için linke tıklayın

http://kitap.radikal.com.tr/makale/haber/yayincilik-cikis-yollarini-buldu-mu-433721